مقالات علمیپزشکی

ابزار هوش مصنوعی جدید برای تشخیص سرطان

محققان با تلاش‌های فراوانی به توسعه ابزارهای هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل سریع تصاویر پزشکی پرداخته‌اند. این ابزارها با بهره‌گیری از توانایی‌های هوش مصنوعی، قادر به تحلیل بافت‌ها و فعالیت‌های ژن‌های بیمار در تصاویر هستند و می‌توانند با دقت و سرعت زیادی این اطلاعات را شناسایی و تفسیر نمایند.

از این ابزارهای هوش مصنوعی به عنوان یک اسناد کمکی برای پزشکان استفاده می‌شود. زمانی که پزشکان با محدودیت زمانی در شناسایی بیماری مواجه می‌شوند، این ابزار به آن‌ها این امکان را می‌دهد که تمرکز خود را به جنبه‌های دیگر وضعیت بیمار انتقال دهند و تصاویر پزشکی را به دقت و سرعت ارزیابی کنند.

با استفاده از این ابزارهای هوش مصنوعی، تشخیص سریع و دقیق‌تر بیماری‌های پنهان، به ویژه سرطان، ممکن می‌شود. این ابزارها به پزشکان کمک می‌کنند تا با اطمینان بیشتری تصمیم‌گیری‌های درمانی انجام دهند و به بیماران خدمات بهتری ارائه دهند.

بیشتر بخوانید:

براساس مقاله منتشرشده در نیچر، محققان دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا ابزار هوش مصنوعی به نام iStar توسعه داده‌اند که می‌تواند به پزشکان در تشخیص و درمان بهتر سرطان‌هایی که بسیار تشخیص آن‌ها سخت است، کمک کند.

ابزار هوش مصنوعی جدید برای تشخیص سرطان

در تکنیک تصویربرداری جدید، هوش مصنوعی نماهایی با جزئیات دقیق از سلول‌های منفرد به پزشکان ارائه می‌دهد؛ همچنین این ابزار نمای وسیع‌تری از نحوه عملکرد ژن‌های افراد را در اختیار پزشکان می‌گذارد تا بتوانند سلول‌های سرطانی را ببینند، که درغیر این صورت ممکن بود تقریباً هیچ‌وقت دیده نشوند. همچنین این ابزار برای بعد از جراحی‌های سرطان نیز به کار می‌آید تا پزشکان ببیند آیا بیمار به سطح سلامتی مقبول رسیده است یا خیر.

ابزار هوش مصنوعی جدید برای تشخیص سرطان
پاتولوژی سلول‌های سرطانی با کمک iStar

محققان می‌گویند که iStar توانایی تشخیص خودکار ساختارهای مهم ایمنی ضدتومور به نام «ساختارهای لنفاوی سوم» را دارد. حضور این ساختارها با احتمال بقای بیمار و پاسخ مطلوب به ایمونوتراپی مرتبط است؛ بدین معنا که iStar برای تعیین اینکه بدن کدام بیمار به ایمونوتراپی پاسخ مطلوب داده‌ نیز مناسب است.

برای آزمایش اثربخشی این ابزار، محققان iStar را در انواع مختلف بافت‌های سرطانی، از جمله سرطان سینه، پروستات و کلیه ارزیابی کردند. در طی این آزمایش‌ها، iStar توانست به‌طور خودکار سلول‌های تومور و سرطانی را که تشخیص عادی آن‌ها دشوار بود، شناسایی کند. پزشکان در آینده ممکن است با iStar سرطان‌هایی را که به سختی قابل مشاهده یا شناسایی هستند، تشخیص دهند.

علاوه‌براین، این ابزار در مقایسه با سایر ابزارهای هوش مصنوعی مشابه بسیار سریع‌تر عمل می‌کند. به عنوان مثال، iStar تجزیه‌وتحلیل داده‌های سرطان سینه را تنها در 9 دقیقه به پایان رساند. درمقابل، بهترین ابزار هوش مصنوعی رقیب بیش از 32 ساعت طول کشید تا تحلیلی مشابه ارائه دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا