اخباراخبار داخلی

سرفه بیش از 2 روز طول کشید چه کنیم؟

دکتر عباس علیپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران به‌مناسبت روز جهانی سل؛ سرفه بیش از 2 روز به همسایگی ایران با کشورهایی با بار بالای سل در دنیا و بحران‌های حاد و مزمن سیاسی موجود در این کشورها اشاره کرد.

وی با توجه به اثرات سنگین مستقیم و غیرمستقیم تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی و پاندمی کرونا بر مولفه‌های اجتماعی موثر بر بروز سل در کشور و همچنین دشواری کار در عرصه کنترل بیماری سل تاکید کرد.

این مسئول با تاکید براینکه توجه بیش از پیش هر یک از ما به عنوان یک انسان یا یک شهروند نسبت به بیماری سل ضرورت دارد، تصریح کرد: بر اساس اعلام محققان، احتمالا از هر ۴ نفر جمعیت جهان، یک نفر به باسیل سل آلوده باشد و در هر ثانیه نیز یک نفر به تعداد آنان افزوده می‌شود/سرفه بیش از 2 روز خطرناکه

علیپور افزود: در سال ۲۰۲۱ میلادی در جهان، میزان بروز سل ۱۳۴ مورد در یک صدهزار نفر جمعیت تخمین زده شده است.

وی ادامه داد: بررسی روند میزان بروز بیماری سل در کشور نشان داده شد که میزان بروز از ۱۴۲ مورد در یک صد هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۴۳ به ۸.۵ در یک صد هزار نفر جمعیت در سال ۱۴۰۱ کاهش یافت.

سرفه بیش از 2 روز

بیشترین میزان بروز سل مربوط به گروه سنی ۶۵ سال به بالا بوده است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در سال ۱۴۰۱ در ایران میزان بروز گزارش شده سل ریوی با اسمیرخلط مثبت ۴.۹ مورد در یک صد هزار نفر جمعیت بوده  که این حاکی از موفقیت چشمگیر کشور در کنترل این بیماری است.

دکتر علیپور، اضافه کرد: در طی همین سال در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران میزان بروز گزارش شده سل ریوی با اسمیرخلط مثبت، ۵ مورد در یکصد هزار نفر جمعیت بوده است.(سرفه بیش از 2 روز)

 

رئیس مرکز بهداشت استان مازندران با اعلام اینکه در میان استان‌ها، سیستان و بلوچستان و گلستان بیشترین میزان بروز و شیوع سل را در کشور دارا هستند، خاطرنشان کرد: درمان بیماران مبتلا به سل، بهبود بیماران سلی، پیشگیری از مرگ یا عوارض ناشی از این بیماری، پیشگیری از گسترش بیماری در جامعه، پیشگیری از پیدایش موارد مقاوم به درمان و پیشگیری از پیدایش موارد عود به‌عنوان مهمترین اهداف و برنامه‌های حوزه بهداشت محسوب می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: تمامی خدمات تشخیصی و درمان، مراقبت و نظارت بر درمان و بررسی اطرافیان بیماران مبتلا به بیماری سل از طریق خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های پزشک خانواده شهری و مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش شبکه‌های بهداشت شهرستان‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شود.(سرفه بیش از 2 روز)

[منبع]

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا