اخباراخبار بین الملل

زمین تخت است، همه دروغ می‌گویند به جز این نقشه!

تئوری زمین تخت یک دیدگاه جذاب در زمینه علوم زمین‌شناسی است که تلاش دارد ساختار و تاریخچه زمین را از یک زاویه جدید و با توجه به تفاوت‌ها و تحولات مختلف، تفسیر کند. این تئوری به ویژه در دهه‌های اخیر به یکی از مباحث مورد توجه علمی تبدیل شده و نقش بسیار مهمی در درک فرآیندهای زمین‌شناسی دارد.

تاریخچه: تئوری زمین تخت ابتدا توسط علم‌آموخته فرانسوی، آلفرد وگنر، در قرن نوزدهم معرفی شد. او به بررسی و تحلیل آب‌ها و کوهستان‌ها پرداخت و با استفاده از شواهد زمین‌شناسی و زئولوژی، فرضیه زمین تخت را ارائه کرد.

اصول تئوری: تئوری زمین تخت بر اساس چند اصل اساسی استوار است:

  1. زمین تخت (پانژا): اصل اصلی تئوری، فرضیه وجود یک سطح زمین تخت یا پانژا است. وگنر با بررسی تطابق کوهستان‌ها و آب‌ها در اقسام مختلف جهان، این نظریه را ارائه داد.
  2. پدیده دریفت: این تئوری بر اساس اثرات گرانشی دریافت شده از سطح زمین تخت، مکانیسمی به نام “پدیده دریفت” را پیشنهاد می‌دهد. این پدیده باعث جابه‌جایی قطب‌ها و تغییرات کلان زمین‌ها می‌شود.
  3. تحول گونه‌ها: تئوری زمین تخت ارتباط مستقیمی بین تحول گونه‌ها و جابجایی قاره‌ها برقرار می‌کند. این ارتباط باعث توجیه توزیع جغرافیایی گونه‌ها و تاریخچه تکاملی آنها می‌شود.

تأثیرات تئوری زمین تخت:

  • درک بهتری از جابجایی قاره‌ها و ایجاد ساختارهای جغرافیایی مختلف.
  • توضیح پدیده‌های زلزله، آتشفشانی و دریافت فرآیندهای زمین‌شناسی.

نقدها و ادامه تحقیقات:

تئوری زمین تخت هر چند که بسیاری از اصول و تفسیرهای خود را ثابت کرده است، اما همچنان نقدها و سوالاتی وجود دارد. برخی از این نقدها به عدم توجیه کامل مکانیزم پدیده دریفت و تفسیرهای ناهماهنگ در تاریخچه زمین مربوط می‌شود.

تئوری زمین تخت یک زمینه پر از چالش و تحقیقات است و همچنان به‌عنوان یک موضوع پرطرفدار در میان دانشمندان و زمین‌شناسان به شمار می‌رود. ادامه تحقیقات در این زمینه می‌تواند به درک عمیق‌تر و دقیق‌تری از فرآیندهای زمین‌شناسی کمک کند.

غزال زیاری: اخیرا تصویری از کره زمین منتشر شده که در آن قاره‌ها در مرکز هستند و اقیانوس‌های آرام، هند و اطلس به تصویر کشیده شده‌اند.

این اقیانوس‌ها توسط یک دیوار یخی احاطه شده‌اند و دیگر اقیانوس‌ها و قاره‌ها با نام مکان‌های افسانه‌ای مثل آتلانتیس و آسگارد در آن مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

این ادعا کجا مطرح شد؟

یکی از کاربران فیس‌بوک این تصویر را با شرحی به اشتراک گذاشته که به جنگ ستارگان اشاره دارد و نوشته:« بارها از من سوال شده که آن سوی این دیوار یخی چیست؟ کسی نمی‌تواند با اطمینان بگوید که در آن سوی دیوار یخی چه چیزی نهفته است و فقط تعداد کمی از افراد برگزیده، آن را دیده‌اند. این تصویری است که براساس اطلاعات جمع‌آوری شده از منابع مخفی است و افراد زیادی برای آنکه این اطلاعات را به ما برسانند، جان باخته‌اند.»

زمین تخت

این نقشه پیش از آن هم در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) دست به دست می شد و در آنجا کاربری این تصویر را با این شرح منتشر کرده بود:« این یک دروغ است، پشت این دیوارهای یخی، قاره‌های دیگری وجود دارند. ما در مرکز هستیم. آنها بسیاری از کشورها را مجبور کردند تا معاهده قطب جنوب را به امضا برسانند تا کسی به قطب جنوب نرود.»

واقعیت تصویر  زمین تخت چیست؟

این تصویر اولین بار در فوریه ۲۰۲۰ در یک انجمن هنری آنلاین به نام DevianArt منتشر شده بود و بخشی از مجموعه‌ای به نام “جهان فراتر از دیوار یخی” است.

طبق توضیحات این صفحه، این نقشه، یک “محیط تخیلی” و بخشی از مجموعه‌ای است که از “ساخت جهان” الهام گرفته. اصطلاح “ساخت جهان” به خلق دنیاهای تخیلی اشاره دارد که معمولا با داستان‌های علمی تخیلی و فانتزی مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید:

بنا به گفته ناسا، زمین به شکل یک کره ناقص است. پیش از این، رویترز نیز تصویر دیگری را که در ابتدا از طریق همان انجمن آنلاین که ادعای نادرستی که ثابت می کرد زمین صاف است و توسط دیوار یخی احاطه شده است را منتشر کرده بود.

لازم به ذکر است که این تصویر منتشر شده، در انجمن هنری آنلاین ایجاد شده است؛ انجمنی که تحت‌عنوان یک محیط تخیلی توصیف شده و تیم بررسی واقعیت رویترز با دقت فراوانی آن را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا